MENÜ

 

A Balsai Népfőiskolai és Turizmusfejlesztési Közhasznú Egyesület története 

 

Egyesületünk Balsai Népfőiskolai Egyesületként 1997.02.05-én tartotta alakuló ülését, eredetileg kulturális alaptevékenységi körrel. 1988-tól közhasznú szervezetté vált, 2001-től alapszabály módosítással Szabolcs-Szatmár-Bereg megyére kiterjedően folytatja munkáját.

Célja, hogy működésével, közhasznú szolgáltatásaival segítse a civil társadalom építését, szervezetek közösségek fejlődését, a térség területén élő lakosság részvételét a közügyekben. Fórumokat biztosít a lakosság problémáinak feltárására, megbeszélésének a közhasznú tevékenységeinek megfelelően. Tevékenységi területei a kultúrán kívül még többek között az oktatás, ismeretterjesztés, táborok szervezése, környezetvédelem, hátrányos helyzetű rétegek foglalkoztatásának elősegítése, idősek segítése, szociális tevékenység, demokráciafejlesztés.


Az egyesület életútja röviden:

1997: Családsegítő népfőiskolai kurzus (virágkötő tanfolyam, előadások szervezése, közösségépítés) –egyesületté formálódás.

1998: Helyi és környékbeli önkormányzatokkal kapcsolatfelvétel, civil szervezetek megkeresése kulturális rendezvények, fórumok, szemináriumok szervezése.

2000: Népfőiskolai Jeles Napok- hagyománnyá tétele, fáklyás felvonulás a hősi halottak tiszteletére, kiadvány.

2001: „Állampolgári minőség javítása marginalizált helyzetű térségekben” című programban csoport indítása Balsán, a Népfőiskola segítségével, és a helyet is a egyesületünk biztosította. (Grudtvig-program, 1 éves időtartalmú, benne kommunikációs ismeretek, számítógépes ismeretek, jogi, munkavállalói ismeretek, álláskeresési tréning is helyet kapott benne) 2002-ben fejeződött be.

2002: Kistérségi Táj- és Természetvédelmi Ház létrehozása, hármas funkcióval: kutatók számára egy kis szoba, állandó kiállító szoba, civil szolgáltató iroda. Kiállítást készítettünk a balsai gyerekek által festett ikonokból, és egy fotókiállítást rendeztünk Balsáról és közvetlen környékéről.
Népfőiskolai segítő szolgáltatást indítottunk kísérleti jelleggel a családok társadalmi felelősségvállalását segítő képzések pályázati programban.

2003:Értékmentő művészeti tábort és természetvédelmi tábort szerveztünk.

2004: Tündérujjak címmel kézimunka kiállítást készítettünk, hogy felhívjuk a figyelmet a még élő kézműves múltra, mert Balsán sokan éltek nemrég még abból, hogy bedolgoztak, hímeztek a Háziipari Szövetkezetnek.

2005: Megalakult az Ifjúsági Fotós Tagozatunk. Első éves tevékenysége a falu fotódokumentálása volt. Tevékenységükkel az év fotószakköre pályázaton is szép eredményt értek el. A Tisza partjának szépségét Papp Éva pasztellrajzain keresztül tártuk Balsa lakóinak szeme elé, hogy jobban magukénak és védendőnek érezzék természeti kincsünket.

2007-ben a Nemzeti Civil Alap támogatásával saját honlapot hoztunk létre. (www.nepfoiskolabalsa.hu) Még ebben az évben a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány és a Művészeti és Szabadművelődési Kollégium támogatásával a Balsai Népfőiskolai Egyesület Ifjúsági Fotós Tagozata Mozgókép tábort rendezett Balsán, amelyen a Puskás Tivadar Távközlési Technikum diákjaitól tanulták a mozgókép készítés alapjait. A Nemzeti Civil Alap támogatásával „Kézfogás határon át határok nélkül – környezetvédelem - kárelhárítás” címmel a Szlovákiai Strazne lakót láttuk vendégül egy konferenciára, mely során a két ország hatóságainak és civiljenek összefogási lehetőségeit boncolgattuk, megismerve a már jól működő hatósági összefogást, és a két ország jogszabályi hátterét. A projekt megvalósulása áthúzódott 2008-ra.

2008-ban a Balsai Népfőiskolai Egyesület Ifjúsági Fotós Tagozata rövidfilmet készített a II. Szárnyas – Hal fesztiválra Balsáról, megmutatva, mennyi apró értéket rejteget a település, és magáról a Fesztiválról is 25 perces összefoglaló készült. Ebben az évben mini könyvtárra pályáztunk a Balsai Ifjúsági Információs Pont részére, ennek a pályázatnak a megvalósulása áthúzódott 2009-re is.

2009-ben az EGT & Norvég Finanszírozási Mechanizmus támogatásával „Civilek a környezettudatosság szolgálatában” címmel a beregszászi Gordiusz Magyar Diákszövetséggel egy környezetvédelmi projektet valósítottunk meg, mely keretében a fenntartható fejlődés, a globális felmelegedés kapcsán az volt a fő kérdés, mit tehetnek az egyének e fontos kérdések megoldásáért. A Balsai Népfőiskolai Egyesület Ifjúsági fotós Tagozata fotókiállításon mutatta meg, milyennek látja a Tiszát és a Tisza-part élővilágát.

Még ebben az évben a Balsai Népfőiskolai Egyesület Ifjúsági Fotós Tagozata sikeresen pályázott a Demokratikus Ifjúságért Alapítványnál. Így 2010-ben a „KÖZÖD” napra átadtattunk a Falunknak a balsai köztemetőben lévő Hősök sírjára egy időtálló kis emléket a II. Világháború itt zajlott harcaiban elesettek nyughelyén. A projekt megvalósulásáért összefogott az egész falu.

2009-ben pályáztunk együttműködési megállapodást kötve Balsa község Önkormányzatával, hogy Balsán „Integrált Közösségi Szolgáltató Teret” alakíthassunk ki.

2010-ben Balsai Népfőiskolai Egyesület neve megváltozott, Balsai Népfőiskolai és Turizmusfejlesztési Közhasznú Egyesület lett. Az év harmadik negyedévében rohamléptekkel elkezdődött az IKSZT megvalósítása. Sikerült a Könyvtámasz 2010-es pályázattal bővítenünk azt a könyvállományt, amely az IKSZT minikönyvtárát alkotja.

2011-ben átadásra került ünnepélyes keretek között az Integrált Közösségi Szolgáltató Tér. "Tisza-Parti Csűrszínházi Téli Esték" névvel színházi előadássorozatot szervezünk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet